Leroy Merlin anunță lansarea campaniei de reutilizare a brazilor naturali de Crăciun. Retailerul îi încurajează pe clienți să aducă brazii uscați după sărbători, pentru a fi utilizați în materiale ecologice.
Toți cei care au achiziționat un brad natural de Crăciun, fie din rețeaua de magazine fizice Leroy Merlin, fie online pe www.leroymerlin.ro, pot opta să îl returneze în cel mai apropiat magazin al retailerului în perioada până pe 18 ianuarie, primind în schimb un voucher de 25 de lei pentru cumpărături.
Voucher-ul va fi emis după returnarea bradului uscat în cuvele special amenajate din curtea magazinelor Leroy Merlin, în baza cardului de client și va poate fi folosit o luna de la data emiterii, atât în magazinele fizice, cât și pentru produsele comandate online. Pentru emiterea voucherului va fi obligatorie dovada achiziției din rețeaua Leroy Merlin.
„Și în acest an, Leroy Merlin România ajută clienții să ofere o nouă șansă brazilor de Crăciun. Această campanie nu este doar un gest simbolic, ci un angajament real pentru protejarea mediului și pentru responsabilitate ecologică. Le mulțumim clienților noștri pentru că ne sprijină constant această inițiativă și pentru că aleg, alături de noi, un comportament responsabil față de mediu. De altfel, suntem singurii care derulăm această campanie de foarte mulți ani, iar consecvența noastră reflectă angajamentul pe termen lung al Leroy Merlin față de sustenabilitate și față de susținerea comunităților locale”, a declarat Mathieu Bauduin, CEO Leroy Merlin România
Grija pentru mediul înconjurător este una dintre prioritățile Leroy Merlin România, astfel toți brazii tăiați naturali comercializați de retailer provin din pepiniere special create pentru plantarea și creșterea brazilor de Crăciun. Pepinierele sunt amplasate exclusiv pe terenuri agricole întinse pe zeci de hectare, contribuind astfel la diminuarea emisiilor de dioxid de carbon prin însăși existența lor. Compania își reafirmă astfel angajamentul de a contribui la reducerea amprentei de carbon, în linie cu obiectivele Grupului ADEO – reducerea emisiilor cu 50% până în 2035 și atingerea neutralității climatice până în 2050.



