Unul dintre cei mai mari producători mondiali de plăci MDF deschide o fabrică în Argeș

Date:

Compania turcească Yildiz Entegre deschide joi o fabrică de prelucrare a lemnului, în comuna Oarja,  judeţul Argeş.  Investiţia de 150 de milioane de euro va crea 450 de locuri de muncă, transmite News.ro.

De asemenea, compania intenționează să deschidă și o fabrică pentru producţia de MDF (Medium Density Fibreboard), material utilizat în industria mobilei şi considerat mai calitativ decât palul.

Noua investiţie ar urma să producă uşi şi parchet laminat, acestea fiind comercializate atât pe piaţa română, cât şi pe cea internațională.

Yildiz Entegre este una dintre cele mai importante companii de la nivel mondial producătoare de plăci de lemn, cu o capacitate de producţie de peste 8.500 mc pe zi. Compania are sediul în oraşul Kocaeli.

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Analiză Storia: cum percep românii nivelul de curățenie din orașele și cartierele în care locuiesc

În prezent, Râmnicu Vâlcea, Brașov și Miercurea Ciuc sunt...

Corden BioChem investește în relansarea fabricii de bioetanol de la Podari

Compania Corden BioChem, caracterizată ca „lider european în domeniul...