Scheme de ajutor de stat pentru sectorul cultural

Date:

Cuprinderea în buget a schemelor de ajutor de stat pentru sectorul cultural, operaționale de anul viitor, constituie o prioritate, a anunțat ministrul culturii, Lucian Romașcanu (foto). În contextual pregătirii bugetului de stat pentru anul 2022, ministrul și-a exprimat dorința de a obține o alocare de 0,1% din PIB pentru domeniul cultural, cu obligativitatea identificării unor soluții creative pentru atragerea de noi resurse la buget.

Ministrul culturii a evidențiat și asumarea unor obiective cuprinse în Programul Național de Redresare și Reziliență, cum sunt reforma sistemului de finanțare în sectorul cultural, dezvoltarea unui sistem electronic pentru acordarea finanțărilor, creșterea accesului la cultură în localitățile dezavantajate.

Pe plan legislativ, ministrul culturii a amintit că există în lucru proiecte precum Codul Patrimoniului, statutul lucrătorului cultural, legea voucherelor culturale, modificarea OUG 189/2008 privind privind managementul instituţiilor publice de cultură.  

Pornind de la prioritatea pe care o reprezintă Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023, ministrul Lucian Romașcanu a schițat perspectiva unui program național Orașe Culturale în România, care „ar încuraja administraţiile locale să promoveze cât mai multe zone și culturi ale țării”. 

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

România exportă astăzi de 20 de ori mai mult decât în perioada comunistă

| de dr. Adrian Băzăvan, Asociația „Cred în România”

AHK România transmite felicitări de Ziua Europei

Felicitări, Europa, la a 75-a aniversare! Astăzi, 9 mai, sărbătorim...

Valentin Ionescu (ISF): Rolul esențial al conectării tinerilor cu realitățile piețelor financiare nebancare

În cadrul Seminarului de Perfecționare Vocațională SmartFIN@ISF şi Laboratorul Academic...

Valorile europene, celebrate în cadrul ediției de anul acesta a Festivalului Enescu

Într-o seară dedicată unității culturale europene și puterii muzicii...