OTP Bank România anunță rezultatele financiare pentru primele trei trimestre din 2021

Date:

  • Activitatea de business, vânzarile și volumele au crescut dinamic, în conformitate cu strategia Băncii;
  • Vânzarile de noi împrumuturi în numerar au crescut cu 59% în trimestrul al III-lea;
  • Vânzarea creditelor ipotecare a crescut cu 30% față de anul anterior și 16% față de trimestrul anterior;
  • Veniturile nete din dobânzi au crescut cu 8%, la un total de 363 milioane RON;
  • În primele nouă luni ale anului, profitul consolidat după impozitare a fost de 14 milioane RON;
  • Depozitele au crescut cu 28% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut;

OTP Group anunță rezultatele financiare pentru primele nouă luni ale acestui an. Conform raportului publicat la Budapesta, în care rezultatele băncii sunt prezentate consolidat, ajustate în conformitate cu standardele Grupului, OTP Bank România a înregistrat un profit consolidat după impozitare de 14 milioane RON în primele trei trimestre ale anului, un nivel mai redus decât rezultatul din aceeași perioadă a anului trecut. Scăderea a avut loc în urma creșterii cu 23% a cheltuielilor operaționale.

Profitul operațional din primele nouă luni ale anului a fost de 87 milioane RON, în scădere față de aceeași perioadă a anului trecut, din cauza creșterii cheltuielior operaționale cu 23%. Această creștere a costurilor este rezultatul  strategiei de dezvoltare a băncii, lansată în 2019, cheltuielile mai mari cu personalul fiind datorate în principal creșterii cu 10% a numărului mediu de angajați față de anul trecut. Totodată, în al treilea trimestru profitul operațional a crescut cu 29% față de trimestrul anterior, după o creștere cu 7% a veniturilor totale.

Primele nouă luni sunt o imagine a călătoriei de dezvoltare a OTP Bank România, realizată în timp ce implementăm strategia de creștere Apollo și multe programe de transformare. De asemenea, continuăm să investim în extinderea amprentei noastre digitale și fizice și raportăm o creștere constantă a activităților de creditare și economisire pe principalele linii de business. Toate aceste acțiuni implică cheltuieli semnificative pentru proiectele interne, o creștere generală a echipei și, conjugat cu costurile necesare pentru provizioane, se reflectă în profitabilitate. Este un factor pe care îl putem pune în așteptare în timp ce construim un obiectiv pe termen lung, ne dezvoltăm baza de clienți și prin finanțările acordate sprijinim povești de succes din economia locală. În acest context, ne așteptăm la noi pierderi având în vedere provizioanele luate în considerare ca măsură suplimentară de siguranță.”, a declarat Gyula Fatér, Director General OTP Bank România.

Veniturile nete din dobânzi au crescut cu 8%, ajungând la un total de 363 milioane RON. Dinamica a fost susținută de creșterea volumelor de credite performante, în timp ce performanța a fost atenuată de o ușoară reducere a marjelor nete de dobândă.

În al treilea trimestru, costul total al riscului a fost de 50 milioane RON, datorită provizioanelor suplimentare constituite pentru creditele în stadiul 1 și 2. La finalul primelor nouă luni ale anului costul total al riscului a fost de 61 milioane RON

Volumul creditelor performante a crescut cu 20% în primele nouă luni ale anului 2021, fiind susținute de creșteri pe toate liniile de business. În al treilea trimestru, la nivel de grup au fost introduse noi definiții pentru clasificarea creditelor acordate către IMM-uri și zona corporate. Ca urmare, unele volume au fost reclasificate între cele două categorii în al treilea trimestru. În ansamblu, volumul împrumuturilor acordate IMM-urilor și către zona corporate a crescut cu 11% comparativ cu trimestrul anterior.

Volumul depozitelor, a crescut cu 28%, în raport cu primele nouă luni ale anului trecut. Prin urmare, raportul credite / depozite s-a îmbunătățit cu 9 bps de la an la an, ajungând la 117%.

Ȋn conformitate cu standardele locale de raportare, activele băncii au atins nivelul de 17,5 miliarde RON, în creștere cu 23% față de nivelul consemnat la finalul primelor nouă luni din 2020.  

Rata de adecvare a capitalului băncii se menține la  un nivel confortabil de 20,8% (-16 pp de la an la an).

În primele trei trimestre din 2021, OTP Group a înregistrat un profit consolidat ajustat de 373,6 miliarde HUF (5.146 milioane RON), iar profitul contabil a fost de 335,3. miliarde HUF (4.619 milioane RON).

Subsidiarele care au contribuit cel mai mult la acest volum sunt OTP Core din Ungaria (167,5miliarde HUF/ 2.307milioane RON), DSK Bank din Bulgaria (66 miliarde HUF/ 910 milioane RON), Croația (25,2 miliarde HUF/ 347 milioane RON), Ucraina (28,8 miliarde HUF/ 397 milioane RON), Serbia (20,7 miliarde HUF/ 285 milioane RON), Slovenia (12,4 miliarde HUF / 172 milioane RON), Rusia (24,2 miliarde HUF/ 333 milioane RON), Muntenegru (5,4 miliarde HUF/ 74 milioane RON), Moldova (4,4 miliarde HUF/ 60 milioane RON) și subsidiara din Albania (3,9 miliarde HUF/ 54 milioane RON).

Rezultatele complete ale OTP Bank România sunt prezentate în tabelul de mai jos:

Main components of P&L account
in RON mn
9M 20209M 2021Y-o-Y3Q 20202Q 20213Q 2021Q-o-QY-o-Y
After tax profit without the effect of adjustments3914-65%2217-11-163%-149%
Income tax-1-13 -2-3-562%237%
Profit before income tax4027-33%2420-6-128%-124%
Operating profit13687-36%44354529%1%
Total income4504745%1491581687%13%
Net interest income3373638%1111201319%18%
Net fees and commissions38418%121513-16%7%
Other net non-interest income7570-8%2623258%-6%
Operating expenses-314-38623%-105-123-1241%18%
Total provisions-96-61-37%-20-14-50259%149%
Provision for impairment on loan and placement losses-69-8422%-12-17-48192%311%
Other provision-2724-187%-83-2-181%-76%
Main components of balance sheet
closing balances in RON mn
20209M 2021YTD3Q 20202Q 20213Q 2021Q-o-QY-o-Y
Total assets15,50218,19317%14,82116,68218,1939%23%
Gross customer loans11,48713,35216%11,26712,46713,3527%18%
Gross customer loans (FX-adjusted)11,55113,35216%11,32512,48713,3527%18%
Stage 1+2 customer loans (FX-adjusted)10,79712,61817%10,54911,74312,6187%20%
Retail loans7,3946,448-13%7,2568,0696,448-20%-11%
Corporate loans2,8955,56692%2,8053,0925,56680%98%
Leasing50860419%4885836044%24%
Allowances for possible loan losses-642-71411%-632-665-7147%13%
Allowances for possible loan losses (FX-adjusted)-647-71410%-635-667-7147%12%
Deposits from customers9,46910,79114%8,44010,36010,7914%28%
Deposits from customers (FX-adjusted)9,55110,79113%8,49210,37010,7914%27%
Retail deposits6,8225,701-16%6,1707,6465,701-25%-8%
Corporate deposits2,7295,08986%2,3212,7245,08987%119%
Liabilities to credit institutions3,7894,86028%4,1193,8484,86026%18%
Total shareholders’ equity1,7011,96816%1,7101,9801,968-1%15%
Loan Quality9M 20209M 2021Y-o-Y3Q 20202Q 20213Q 2021Q-o-QY-o-Y
Stage 1 loan volume under IFRS 9 (in RON million)9,02611,34026%9,02610,48811,3408%26%
Stage 1 loans under IFRS 9/gross customer loans 80.1%84.9%4.8%p80.1%84.1%84.9%0.8%p4.8%p
Own coverage of Stage 1 loans under IFRS 9 0.9%1.1%0.2%p0.9%1.0%1.1%0.1%p0.2%p
Stage 2 loan volume under IFRS 9 (in RON million)1,4701,279-13%1,4701,2371,2793%-13%
Stage 2 loans under IFRS 9/gross customer loans 13.0%9.6%-3.5%p13.0%9.9%9.6%-0.3%p-3.5%p
Own coverage of Stage 2 loans under IFRS 9 9.6%12.2%2.7%p9.6%10.3%12.2%2.0%p2.7%p
Stage 3 loan volume under IFRS 9 (in RON million)772733-5%772742733-1%-5%
Stage 3 loans under IFRS 9/gross customer loans 6.8%5.5%-1.4%p6.8%6.0%5.5%-0.5%p-1.4%p
Own coverage of Stage 3 loans under IFRS 9 53.3%58.5%5.2%p53.3%57.8%58.5%0.7%p5.2%p
Provision for impairment on loan and placement losses/average gross loans 0.86%0.92%0.06%0.43%0.55%1.48%0.93%1.06%
90+ days past due loan volume (in RON million)582477-18%582484477-2%-18%
90+ days past due loans/gross customer loans 5.2%3.6%-1.6%p5.2%3.9%3.6%-0.3%p-1.6%p
Performance Indicators9M 20209M 2021Y-o-Y3Q 20202Q 20213Q 2021Q-o-QY-o-Y
ROA0.4%0.1%-0.3%p0.6%0.4%-0.2%-0.7%p-0.9%p
ROE3.1%1.0%-2.1%p5.3%3.5%-2.2%-5.7%p-7.5%p
Total income margin4.27%3.81%-0.46%p4.10%3.83%3.83%0.00%p-0.27%p
Net interest margin3.20%2.92%-0.28%p3.05%2.91%2.98%0.07%p-0.07%p
Operating costs / Average assets2.98%3.10%0.13%p2.89%2.99%2.82%-0.17%p-0.07%p
Cost/income ratio69.7%81.6%11.8%p70.4%78.1%73.5%-4.6%p3.1%p
Net loans to deposits (FX-adjusted)126%117%-9%p126%114%117%3%p-9%p
FX rates (in HUF)9M 20209M 2021Y-o-Y3Q 20202Q 20213Q 2021Q-o-QY-o-Y
HUF/RON (closing)74.972.9-3%74.971.472.92%-3%
HUF/RON (average)72.172.61%72.972.171.70%-2%

Raportul complet publicat de OTP Bank Plc. poate fi consultat aici:  

Distribuie:

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Bătălia pentru Call of Duty s-ar putea muta  la tribunal

Decizia Microsoft (MSFT) de a cumpăra Activision Blizzard (ATVI),...

Piața modei de lux second-hand s-a triplat din 2020

Un studiu realizat de BCG și Vestiaire Collective constată...

Accace: Cât de simplu este procesul de înființare al unui SRL în România comparativ cu Republica Cehă, Ungaria sau Polonia  

Specialiștii Accace, una dintre principalele companii de consultanță de...