Sub egida UNATC, s-a desfăşurat festivalul CineMAiubit

Date:

Organizat de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L.Caragiale” din București, Teatrul Metropolis și Fundația Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei, al Uniunii Cineaștilor din România și al DACIN SARA – Drepturi de autor în cinematografie și audiovizual – Societatea autorilor români din audiovizual, Festivalul Internațional de Film Studențesc „CineMAiubit”, ediţia 22, și-a desemnat câștigătorii:

Marele Premiu, cel mai bun film, premiu oferit de Uniunea Cineaștilor din România (UCIN) – Pablo (Institut des Arts de Diffusion – IAD, Belgia), regia Sergio Guataquira Sarmiento

Premiul special al juriului, oferit de Rohrer Servicii Industriale – A Time for Us (Beijing Film Academy, China), regia Alvin Lee

Premiul de regie „Cristian Nemescu”, oferit de Dacin Sara și Digital Cube – Cum înalți un zmeu? (UNATC), regia Lorand Gabor

Premiul preşedintelui UCIN – Portret de familie (UNATC), regia Teodor Mirea

Premiul rectorului UNATC – Programul de studii Animaţie din UNATC, profesori și studenți

Premiul pentru cel mai bun film documentar „Paul Călinescu”, oferit de UCIN – Village in the Sky (Film and Television Institute, India), regia Ramesh Holbole

Premiul pentru film de animaţie, oferit de UCIN – Bless You (Polish National Film School Lodz), regia Paulina Ziolkowska

Premiul pentru film experimental, oferit de UCIN – Mecanisme și alte sisteme (UNATC), regia Miruna Minculescu

Premiul pentru cel mai bun scenariu „Cătălin Cocriş”, oferit de Rohrer Servicii Industriale – Five Minutes Outside (UCINE, Argentina), scenariul Constanza Gatti

Premiul criticiiREMIUL CRITICII, oferit de UCIN – Supă de pui pentru pisici (UNATC), regia Lucia Chicoș

Premiul de imagine pentru film românesc, oferit de Cinelab Romania și Rohrer Servicii Industriale – Le dejeuner (UNATC), imaginea Barbu Nițelea

Premiul Romanian Society of Cinematographers – River of Oedipus (Beijing Film Academy, China), imaginea Da Xiang

Premiul pentru intepretare feminină, oferit de BDR Associates – Sonia Mietilica pentru filmul The Rat (Polish National Film School Lodz)

Premiul pentru interpretare masculină, oferit de BDR Associates – Natan Berkowicz pentru filmul Tremors (Polish National Film School Lodz)

Premiul de sunet „Andrei (Otto) Toncu”, oferit de Elena și Horia Toncu și UCIN – Portret de familie (UNATC), sunet Claudiu Mărginean

Premiul de montaj în film românesc, oferit de UCIN – Le dejeuner (UNATC), montaj Andrei Stoian

Premiul de producţie în film românesc, oferit de Strada Film și Rohrer Servicii Industriale – Ana-Maria Voicu pentru filmele Travel Light (UNATC) și Cum înalți un zmeu? (UNATC)

Menţiune specială pentru film de ficţiune – Wood (INIS, Canada), regia Eve Dufaud

Premiul pentru regie de film documentar „Ion Bostan”, oferit de Dacin Sara – Mașina timpului (UNATC), regia Gabriel Radu & Bogdan Marinescu

Menţiune specială pentru film documentarENȚIUNE SPECIALĂ PENTRU FILM DOCUMENTAR, oferit de UCIN – Diniaș (UNATC), regia Maja Kovacevic

Premiul „Victor Iliu” pentru film documentar, oferit de regizorul Nicolae Cabel – The Sisters (Polish National Film School Lodz), regia Michal Hytros

Premiul „Ion Truică” pentru film românesc de animaţie, oferit de Dacin Sara – Monstrul (UNATC), regia Laura Pop

Premiul pentru afiş CineMAiubit 23, oferit de UCIN – Nicolaie Prodromou (UNARTE)

Premiul New Media, oferit de GroupM, Wavemakes, Mediacom & Mindshare – Mircea Grădinaru (UNATC)

Premiul foto, oferit de UCIN – Ilie Bumbac (UNATC).

 

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Abonamentele Netflix bazate pe reclame sunt profitabile

Netflix este incontestabil numărul unu în sectorul divertismentului. Cele...

Consiliul Național al IMM susține orientările politice ale Ursulei von der Leyen

Consiliul Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din...