Un nou drum care va lega județele Suceava și Iași va fi reabilitat după o investiție de 73 de milioane de euro

Date:

Ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, a semnat la Iaşi, contractul de finanţare pentru reabilitarea a 170 de kilometri a unui drum care leagă judeţele Iaşi şi Suceava.

Ministrul Rovana Plumb s-a întâlnit, luni, la Prefectura Iaşi cu primarii comunelor din judeţele Iaşi şi Suceava, după care a semnat contractul de finanţare.

De asemenea, pentru întregul proiect se vor aloca aproximativ 73 milioane euro, din care 58 milioane euro reprezintă fonduri europene, nouă milioane euro provin de la bugetul de stat, iar suma pe care trebuie să o asigure autorităţile din Iaşi şi Suceava este de şase milioane euro.

„Dăm un semnal pentru Moldova şi pentru Uniunea Europeană. Acest contract de finanţare va conduce la competitivitate, dar şi la dezvoltarea regiunii. Este o şansă de a avea o viaţă mai bună pentru fiecare”, a declarat ministrul Rovana Plumb.

Conform conducerii Consiliului Judeţean (CJ) Iaşi, este cel mai important proiect de infrastructură rutieră în care s-au alocat bani prin Programul Operaţional Regional.

Coperta revistei

spot_img

Editorial

spot_img
spot_img

Opinii și analiza

spot_img

Recomandate
Recomandate

Artă urbană la Centrul Comercial Auchan Titan 

Centrul Comercial Auchan Titan organizează, în parcarea exterioară, pe...

World Class deschide un nou club premium de health & fitness în Iași, în incinta Moldova Mall

World Class România anunță deschiderea oficială a celui mai...

Aflate sub presiunea costurilor tot mai mari, sistemele de sănătate trebuie să se orienteze spre prevenție cu ajutorul tehnologiei

de Ruxandra Târlescu, Partener și Lider al Departamentului de Consultanță Fiscală și Juridică PwC